Gdynia dla Dzieci

Opublikowano wtorek, 21 stycznia 2020, ostatnia aktualizacja wtorek, 21 stycznia 2020 12:26:56

Żywe owce w bibliotece? Dlaczego nie! Ale to nie jedyni goście. Bibliotekę odwiedzi także sam Lord Vader, a nawet Muminek z rodziną. Książkowe tajemnice tropić będzie Zakon Zaginionego Woluminu, tajniki nauki zgłębią Experymenciaki, a w dalekie podróże z Muzeum Emigracji wyruszą Brzdące. Przed nami jeszcze tydzień ferii, ale Gdynia planuje już atrakcje dla swoich najmłodszych mieszkańców na całe najbliższe półrocze – w programie między innymi festiwal plenerowy „KinoWDal.Morze”, spotkania Klubu Nieumarłych Literatów, zajęcia z robotyki, Wystawa – MEGa sprawa w Muzeum Emigracji, spektakle w Konsulacie Kultury i Teatrzyk Młodego Artysty, w którym uczestnicy nie są widzami a aktorami, a także koncerty edukacyjne, spotkania z ornitologami czy warsztaty rodzinne.

 

Biblioteka Gdynia

Dni Gwiezdnych Wojen, Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu, edukacyjne warsztaty ze zwierzętami gospodarskimi, zajęcia rozwojowe – Biblioteka Gdynia wychodzi naprzeciw potrzebom młodych rodzin, które znajdują tu  przestrzeń do spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań oraz spotkań z rówieśnikami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, natomiast na niektóre obowiązują zapisy.
 • Mała Książka / Wielki Człowiek
Już drugi rok Biblioteka Gdynia bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, mającym rozbudzać zainteresowania czytelnicze u najmłodszych.

Projekt adresowany jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Przy pierwszej wizycie w bibliotece młody czytelnik otrzymuje na dobry start pakiet czytelnika: książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Pakiet otrzymać można w każdej placówce Biblioteki Gdynia posiadającej dziecięcy księgozbiór (wyłączone są więc: Biblioteka WiedzyBiblioteka z Pasją i Wypożyczalnia Centralna).
 
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
 
 • Kluby czytelnicze dla maluchów i młodzieży
Zainteresowania książką u najmłodszych czytelników podtrzymywane są podczas spotkań klubów czytelniczych. Dwa z nich działają w Bibliotece Wzgórze przy ul. Biskupa Dominika 3.
 
Czytanie na dywanie to cykl zajęć literacko-plastycznych dla dzieci wieku 3-6 lat inspirowanych literaturą dziecięcą. (najbliższe spotkanie odbędzie się 11 lutego o godz. 17.30).
 
Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu to klub czytelniczy dla dzieci w wieku 8-12 lat (najbliższe spotkanie: 20 lutego o godz. 17.00).
 
Natomiast w Bibliotece Dąbrowa przy ul. Nagietkowej 73 w każdy wtorek o godz. 18.00 odbywają się spotkania Klubu Czytalisa dla dzieci w wieku 4-7 lat.
 
Z kolei w Bibliotece z Pasją przy al. Zwycięstwa 96/98, bud. IA spotykają się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży od 13. roku życia: Stowarzyszenie Nieumarłych Literatów (najbliższe spotkanie: 24 stycznia o godz. 12.00).
 
Młodzi ludzie mogą również wziąć udział Dyskusyjnym Klubie Fantastyki, który działa w Bibliotece Grabówek przy ul. Morskiej 113 (najbliższe spotkanie: 11 lutego, godz. 17.00).
 
 • Warsztaty rozwojowe dla rodziców oraz rodziców z dziećmi
Biblioteka Śródmieście przy ul. Władysława IV 7/15 zaprasza rodziców na warsztaty rozwojowe, na których – pod okiem specjalistów – można m.in. przedyskutować problemy wychowawcze, a także lepiej zrozumieć przyczyny konkretnych zachowań swojego dziecka.
 
Emocjonalia! to cykl rodzinnych (w parze: rodzic + dziecko​) warsztatów skierowanych do przedszkolaków (4-6 lat), których celem jest wsparcie dzieci w ich rozwoju emocjonalnym. Każde spotkanie to eksploracja innej emocji, którą dzieci poznają za pomocą przygotowanej narracji. Spotkanie poprowadzi psycholog Marta Jagodzińska – entuzjastka alternatywnej edukacji oraz porozumienia bez przemocy. Najbliższe spotkania: 4.02, 10.03 o godz. 17.30.
 
Dyskusyjny Klub Rodzica to warsztaty z cyklu „Być rodzicem i być sobą” skierowanych do rodziców, którzy chcą rozwijać siebie, aby dzięki temu wychowywać dzieci w sposób świadomy i w zgodzie ze swoimi wartościami. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Ratajczyk – tutor, nauczyciel, mama trójki dzieci. Najbliższe spotkania: 23.01, 27.02, 19.03 o godz.17.15.
 
Ludowe warsztaty edukacyjne dla dzieci
Do biblioteki od czasu do czasu zapraszani są mieszkańcy Zagrody Powroty, czyli zwierzęta gospodarskie! Aż dwa spotkania z udziałem owiec oraz ptactwa domowego odbędą się w najbliższych miesiącach w Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6).
 
12 marca o godz. 17.00 dla dzieci od 5. roku życia odbędą się warsztaty „Po nitce do kłębka”. W programie: spotkanie z owcami Tosią i Amy oraz prezentacja procesu obróbki wełny: mycia, rozczesywania i przędzenia.
 
23 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się z kolei warsztat pt.: „Wiosenny kurnik”, którego gośćmi honorowymi będą kura, kogut, kaczka, gęś, indyk i pisklęta.
 
 • Dni Gwiezdnych Wojen i Bal w Dolinie Muminków
Prócz zajęć cyklicznych gromadzących entuzjastów z różnych grup wiekowych oraz całe rodziny, wśród których można wymienić m.in. rozgrywki gier planszowych, teatrzyki familijne czy zajęcia plastyczne DIY, filie Biblioteki Gdynia organizują festiwale i wydarzenia specjalne. Do tych ostatnich z pewnością należą Dni Gwiezdnych Wojen, czyli May the 4th (and 5th) be with you – cykliczna impreza organizowana w Bibliotece z Pasją. W tym roku współorganizatorem będzie Gdyński Fanklub Gwiezdnych Wojen. Podczas wydarzenia odbędą się: prelekcje, warsztaty, konkursy, spotkanie z cosplayerami, wystawa modeli z Bydgoszczy, możliwość obejrzenia filmu w sali kinowej i inne. 
Termin: 4 - 5 maja od godz. 16.00.
 
Młodzi czytelnicy co roku przygotowują przebrania na Bal w Dolinie Muminków, który zaplanowany jest na 5 czerwca w Bibliotece Wzgórze. Gry i zabawy zaplanowane na zabawę powinny zadowolić każdego miłośnika Muminków.
 
 • Nowość dla miłośników kina
Dyskusyjny Klub Filmowy Smażone Zielone Pomidory z Popcornem to nowe wydarzenie cykliczne dedykowane młodym ludziom – miłośnikom X Muzy.

Projekcje filmowe oraz spotkania z reżyseriami, scenopisarzami, ludźmi kina odbywać się będą w 2 razy w miesiącu w Bibliotece z Pasją. Terminy: co drugi piątek, zaczynając od lutego: 7, 21 luty; 6, 20 marca; 3,17 kwietnia; 8, 22 maja. Zawsze o godz. 17.30.
 
 • Zajęcia z robotyki
Biblioteki, podążając za trendami, ale jednocześnie wymogami rynku, proponują zajęcia z robotyki i konstruktorskie, będące także wstępem do nauki programowania. Warto tu wspomnieć o trwającej już teraz rekrutacji na trzymiesięczne warsztaty robotyki w Bibliotece Dąbrowa (przy ul. Nagietkowej 73) przeznaczone dla dzieci w wieku 8-12 lat, w czasie których pod okiem Sebastiana Bednarka, w pięcioosobowych grupach będzie można uczyć się programowania i konstruowania robotów w oparciu o zestawy LOFI Robot.
Pierwsze zajęcia ruszają w lutym. Krótsze zajęcia z robotyki proponuje Biblioteka Pogórze (ul. Porębskiego 21; 23 stycznia odbędą się zajęcia z robotyki z klockami Lego z grupą Edukido).
 
Szczegółowy harmonogram wydarzeń zaplanowanych w Bibliotece Gdynia można znaleźć na stronie: bibliotekagdynia.pl/wydarzenia/.
   


Muzeum Miasta Gdyni

 • Dzień Rodzinny: Pole do popisu
Nowość w Muzeum Miasta Gdyni dla całej rodziny! W trzecią sobotę każdego miesiąca w cenie biletu (10 zł od dziecka, jeśli w warsztatach uczestniczyć będzie rodzeństwo, koszt biletu wstępu dla drugiego dziecka wynosi 5 zł, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny) będzie można uczestniczyć w aż dwóch otwartych warsztatach oraz specjalnym oprowadzaniu po wystawie!

Bohaterem lutowej odsłony „Dnia Rodzinnego” będzie miasto z morza i marzeń!
Z okazji urodzin Gdyni będzie można zgłębić historię miasta, budynków oraz wraz z rysownikiem Jackiem Frąsiem stworzyć miejski komiks!
Termin: 15 lutego, godz. 11.00. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
   

Klub filmowy

Kolejny sezon działalności Klubu Filmowego, oprócz regularnych projekcji bieżącego repertuaru – filmów studyjnych, nagradzanych na festiwalach i docenionych przez krytyków, upłynie pod znakiem wydarzeń specjalnych. Najważniejszą z planowanych imprez jest kilkudniowy festiwal plenerowy „KinoWDal.Morze”, który zostanie zorganizowany latem na patio Klubu Ucho.

Z myślą o najmłodszych widzach powróci dobrze znany i lubiany cykl „Mała Żyrafa”. Pokazy bajek z młodości rodziców – klasycznych animacji, to idealny pomysł na wspólny bajkowy poranek.

Po raz pierwszy do Gdyni zawita także festiwal „Kino Dzieci” – inicjatywa Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Jesienią 2020 wyświetlone zostaną premierowe produkcje – fabuły i animacje dla dzieci, filmy jeszcze niedostępne w polskiej dystrybucji.
   

Gdyńskie Centrum Filmowe

 • Bajka w Centrum
To cykl poranków filmowych dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Na kinowym ekranie prezentowana jest klasyka polskiej animacji dla dzieci i wartościowe współczesne produkcje. Po filmach GCF zaprasza do zabawy połączonej z edukacją, organizując na przykład warsztaty dubbingu, animacji poklatkowej czy zajęcia muzyczne. Okazuje się, że dla wielu uczestników Bajka
w Centrum bywa pierwszym kontaktem ze sztuką filmową. Dzieci nie tylko przyjemnie spędzają czas, ale też dowiadują się na przykład, jak powstają filmy.

Raz w miesiącu, w sobotę o 10.00 dla rodzin z dziećmi i w tygodniu dla przedszkoli. Cena biletu 12 zł w lutym. Od marca 13 zł - film plus atrakcje. Najbliższa bajka odbędzie się 22 lutego dla dzieci. Są jeszcze wolne miejsca. 
 
 • Kino Przyjazne Sensorycznie
To z kolei propozycja dla dzieci ze spektrum autyzmu. Raz w miesiącu GCF organizuje pokaz filmu z aktualnego repertuaru, dostosowując warunki seansu do potrzeb osób, które nie lubią zbyt dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. W sali kinowej jest przyciszony dźwięk i półmrok, bez zwiastunów i dodatkowych bodźców

Raz w miesiącu w sobotę o godzinie 12.00 w sali Goplana. Wybierany jest film z bieżącego repertuaru. 
 
 • cyklu edukacyjnym Mistrzowie Kina,
który jest przeznaczony dla nastolatków, uczniów szkół średnich, raz w miesiącu prezentowane są filmy, które wywarły istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Każdy pokaz poprzedza prelekcja poświęcona dorobkowi danego reżysera, z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Po filmie – jest czas na dyskusję. W ramach tego cyklu młodzież zobaczyła między innymi filmy: „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Pianista” Romana Polańskiego, „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jirzego Menzla, „Do utraty tchu” Jeana-Luca Godarda, „La strada” Federico Felliniego.

• Filmowy cykl edukacyjny dla nastolatków
• Prezentacja klasyki kina XX wieku
• Wybitne dzieła twórców europejskich i światowych /Filmy fabularne i dokumentalne
     
Najbliższe spotkanie 3 lutego - seans, miniwykład filmoznawcy, dyskusja, spotkania z twórcami (Andrzej FidykWojciech Marczewski). „Defilada” film dokumentalny, reż. A. Fidyk - godz.10.00. Warszawa. Bilety w kasie.
 
 • EFA Young Audience Award 2020
To międzynarodowe wydarzenie kulturalne we współpracy z Europejską Akademią Filmową skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza - 26 kwietnia 2020 roku - odbędzie się równolegle w 55 miastach w 34 państwach.

Młodzi widzowie z całej Europy, w tym jurorzy zgromadzeni 26 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym, będą tego samego dnia pełnili rolę profesjonalnego jury i głosowali na zwycięzcę tuż po projekcjach konkursowych filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową. W europejskim głosowaniu, młodzi jurorzy przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy) za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii wręczania nagród transmitowanej na żywo za pośrednictwem strony internetowej.
 • Lekcje z Historii Kina i Form Filmu
Korzystając z potencjału ludzkiego oraz z profesjonalnego sprzętu, studia filmowego i sal wykładowych, jakimi dysponuje Gdyńska Szkoła Filmowa, organizowane są warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Są to Lekcje z Historii Kina i Form Filmu. Lekcje, jeśli nie są bezpłatne, to kosztują 18 zł od osoby. Trwa nabór.
 • Organizowane są również Warsztaty Filmoteki Szkolnej,
realizowane we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Na warsztaty te przyjeżdżają do nas grupy szkolne z całej Polski. W ciągu jednego dnia w praktyce przechodzą cały proces powstawania krótkiego, kilkuminutowego filmu: od pomysłu, przez pisanie scenariusza, pracę na profesjonalnym planie filmowym, po montaż i postprodukcję.

W tym semestrze odbędzie się 5 cykli w lutym i marcu. Na stronie internetowej znajduje się aktualna informacja oraz link do formularza. Nauczyciele zgłaszają grupę szkolną. 
   

Muzeum Emigracji

 • W wybrane czwartki Muzeum Emigracji zaprasza do strefy maluchów przy Sali Małego Podróżnika. Jest to przestrzeń, w której spotkacie się i swobodnie porozmawiacie z innymi rodzicami dzieci w wieku 0-3 przy kawie i herbacie. W te dni opiekunowie dzieci w wieku 0-3 na hasło „Brzdące+” będą mogli zakupić dla siebie bilet ulgowy na wystawę stałą. Wstęp wolny.
 • Brzdąc 1,2,3 Wkraczają do gry!
  Mamo, tato - poszukujesz kreatywnych sposobów spędzania czasu z brzdącem? Muzeum Emigracji zaprasza na angażujące zmysły warsztaty dla dzieci do 3 lat, by spotkać się w przyjaznej przestrzeni, odpowiadającej na potrzeby najmłodszych. Podczas warsztatów można przekonać się, że niepozorne rzeczy codziennego użytku w rękach dzieci i rodziców mogą stać się fantastycznym materiałem do zabawy i narzędziem poznawczym. W końcu wszystko co nas otacza ma zapach, smak, formę, teksturę, określony stan skupienia (często zmienny) i może wydawać dźwięki. Można sprawdzić, jak w łatwy sposób rozwijać dziecięcą wyobraźnię i zwalczać domową nudę.
  Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Należy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin warsztatów. Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5 zł. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.
 • Wystawa – MEGa sprawa.
  Warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 5. roku życia. Czy chcecie wybrać się w świat dalekich podróży, niesamowitych wynalazków i fascynujących opowieści? Wszystko to znajdziecie na muzealnej wystawie! Muzeum Emigracji zaprasza Was do wspólnej podróży w czasie, przez nieznane zakamarki historii. Wspólnie będzie można sprawdzić, jakie jeszcze tajemnice skrywa Muzeum Emigracji. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin warsztatów. Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5 zł. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.
   
Muzeum Emigracji w Gdyni bierze udział w zainicjowanej przez Muzeum Pana Tadeusza kampanii społecznej #muzealniaki, która pokazuje, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? Celem akcji #muzealniaki, którą inicjuje Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Udogodnienia w Muzeum Emigracji w Gdyni dla rodzin z małymi dziećmi:
 • Pod Muzeum Emigracji w Gdyni dojeżdżają niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej. W budynku znajdują się windy, nie ma w nich progów. W holu głównym Dworca Morskiego, w Magazynie Tranzytowym oraz w restauracji znajdują się toalety wyposażone w przewijaki. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby rodziny z dziećmi czuły się tu swobodnie.
 • Wystawa jest zaprojektowana w taki sposób, aby także najmłodsi mogli poczuć się dobrze w muzeum. Elementy muzealnej ekspozycji można poznawać nie tylko poprzez zmysł wzroku, ale także dotyku. Na wystawie znajdują się miejsca w których można usiąść i odpocząć, a także toaleta z przewijakiem.
 • Muzeum jest przyjazne matkom karmiącym. Na wystawie znajduje się wiele wygodnych miejsc.
 • Wystawa wyposażona jest w multimedia, poza tym angażuje takie zmysły jak zapach czy słuch. Najmłodsi odwiedzający, jako najciekawsze miejsca/rzeczy na wystawie, najwyżej oceniają: ścianę pokrytą imitacją ziemniaków, pokład transatlantyku (przykładowa kajuta), salę z wnętrzem samolotu, samochód fiat 125p oraz imitację wielkiego radio z czasów PRL-u. Ponadto ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się opowieść o rodzinie Sikorów, która wyemigrowała na przełomie wieków do Stanów Zjednoczonych. Narracja ta prowadzona jest przez większą część wystawy, zwiedzający mają możliwość na przykładzie rodziny Sikorów dowiedzieć się jak wyglądała emigracja w dawnych czasach. Oprócz tego, na wystawie znajdziemy miejsca zaprojektowane z myślą o najmłodszych zwiedzających: ruchome kubiki - puzzle, ruchomą zabawkę poruszaną siłą rąk pokazującą szybkość wybranych środków transportu, liczne wizjery umieszczone w ścianach wystawy,
 • Wydawnictwa dla dzieci (przewodniki, foldery, ulotki informacyjne),
 • Publikacja rodzinna: „Książka otwarta na świat” nagrodzona tytułem „Wydarzenia Historycznego Roku 2018" w kategorii „Edukacja i Multimedia" (konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski),
 • Plansze: „Jak działa muzeum”, „Jak działa sala małego podróżnika”, zaprojektowane we współpracy z dziećmi,
 • Broszura przeznaczona dla dzieci, zawierająca zadania dotyczące wystawy stałej,
 • Rodziców z maluchami muzeum zachęca do spędzania czasu w Sali Małego Podróżnika, gdzie czekają m.in. ciekawe książki dotyczące emigracji, podróży i kultur świata, edukacyjna aplikacja multimedialna, wyjątkowy model transatlantyku MS Batory i miękkie poduchy, na których można odpocząć. Poza tym w kasach muzealnych na dzieci czeka plansza z informacją na temat tego, jak działa muzeum. Jest to alternatywa dla tradycyjnego regulaminu. Był on współtworzony przez dzieci i pracowników instytucji. W holu muzeum prezentowany jest również film, który powstał z myślą o dzieciach: w prosty sposób ukazuje jakie atrakcje czekają na najmłodszych zwiedzających.
 

Konsulat Kultury

 • Spektakle dla dzieci
W pierwszym kwartale 2020 r. Konsulat Kultury zaprasza na dwa spektakle dla dzieci: „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Płoszajskiej oraz „Pręcik” w reż. Andrzeja Mańkowskiego.

„Marysia ma Rysia” w reż. A. Płoszajskiej jest przepiękną bajką dla małych i dużych, (rodziny z dziećmi od 3. roku życia). To spektakl o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie.
Kiedy?: 7.03, sobota, godz. 16.00, 8.03, niedziela, godz. 11.00 i 16.00, 9.03, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli oraz 10.03, wtorek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli.
Bilety: 30 zł.

Dodatkowo, po pokazach dla szkół i przedszkoli o godz. 11.00, odbędzie się krótkie spotkanie, podczas którego pracownicy Konsulatu opowiedzą o sekretach teatru, a dzieci otrzymają upominek od aktorów. Spotkanie jest dodatkowo płatne: +1 zł/dziecko. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisyedukacja@gck.gdynia.pl.

„Pręcik” w reż. A. Mańkowskiego jest najnowszą propozycją dla rodzin z dziećmi powyżej 5. roku życia. To współczesna sztuka o przyjaźni, ale też o emocjach, które towarzyszą nam w związku z utratą bliskiej osoby. Głównym tematem spektaklu jest właśnie odejście kogoś bliskiego.

Kiedy?: 22.02, sobota, godz. 17.00 PREMIERA, 23.02, niedziela, godz. 11.00 i 16.00, 24.02, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli, 25.0, wtorek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli, 23.03, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli, 24.03, wtorek, godz. 9.00 i 11.00 – pokazy dla szkół i przedszkoli. Bilety: 30 zł.
Po każdym spektaklu Konsulat zaprasza dzieci, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli na warsztaty – w planie wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania związane ze śmiercią, które nurtują dzieci i dorosłych. Będzie ciekawie i zabawnie, a co najważniejsze – łatwiej będzie rozmawiać z dziećmi o śmierci, bez niepotrzebnych lęków.
 
 • Spektakl (nie tylko) dla rodziców

Ile razy mieliście ochotę wyjść do teatru, ale nie mieliście z kim zostawić Waszej pociechy? Tym razem będzie inaczej. Rodzice mogą obejrzeć spektakl, podczas gdy teatr w tym czasie zajmie się ich dzieckiem.
Pod okiem doświadczonych animatorów, małe smyki będą twórczo spędzać czas podczas różnorodnych warsztatów. Konsulat Kultury zaprasza rodziców z dziećmi w wieku 4-12 lat.

Cena biletu na spektakl pozostaje zgodna z cennikiem (50/45 zł). Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: edukacja@gck.gdynia.plNajbliższe spektakle w ramach projektu: 09.02, niedziela, godz. 17.00 „Konsternacja” w reż. G. Chrapkiewicza. Dynamiczna akcja, różne odcienie absurdu, czyli Mayenburg w najlepszym wydaniu.
01.03, niedziela, godz. 17.00 „Ożenek” w reż. P. Jankowskiego.
Klasyka światowej komedii. Gogol wyśmiewa jego próżność, obawy i… głupotę.

 

 • Teatrzyk Młodego Artysty

Raz w miesiącu, o godz. 11.00, scena Konsulatu Kultury należy tylko do dzieci, które mają okazję zaprezentować swój talent. Może to być wiersz, piosenka, taniec lub jakaś inna, ciekawa umiejętność. Wystarczy mieć mniej niż 15 lat. Do udziału w Teatrzyku zaproszone są osoby indywidualne lub grupy osób (np. zespół muzyczny lub grupa taneczna). Prowadzenie: Magdalena Bochan-Jachimek.
Najbliższe spotkania: 9.02 oraz 15.03, godz. 11.00. Wstęp wolny.
 
 • Poranki muzyczne dla dzieci w wieku do 6 lat
Mała Gdyńska Filharmonia zaprasza do Sali Koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9) na edukacyjne koncerty muzyczne dla najmłodszych dzieci. To okazja do poznania różnych typów instrumentów i posłuchania muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu fantastycznych muzyków. Czas trwania koncertu: 60 min, bilety: 12 zł, gck.gdynia.pl.

W najbliższym czasie:
- „Milion gwiazd, czyli koncert z muzyką bajkową” 16.02.2020, niedziela, godz. 11.00,
- „Fuga, toccata i świat Jana Sebastiana Bacha” 15.03.2020, niedziela, godz. 11.00.
 • Popołudnia muzyczne dla dzieci w wieku 7-14 lat
W Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25) odbywają się z kolei koncerty dla starszych dzieci, które wprowadzą je w świat muzyki klasycznej i rozrywkowej. Czas trwania koncertu: 60 min, bilety: 12 zł, gck.gdynia.pl.

W najbliższym czasie:
- „Księżniczka czardasza i magia operetki” 15.03.2020, niedziela, godz. 16.00.

DźwiĘkoManiA to koncerty edukacyjne, na które Konsulat Kultury zaprasza grupy zorganizowane w poniedziałki i wtorki, każdego miesiąca jest inny temat. Przy rezerwacjach powyżej 15 osób przysługują bezpłatne bilety dla opiekunów. Bilety: 15 zł. Rezerwacja miejsc: rezerwacja@gck.gdynia.pl.

W najbliższym czasie:
- „Jak Pani Gdynia z Panem Portem muzykują w urodziny” 11.02.2020, wtorek, godz. 9.00 i 11.00,
- „Muzyczne przeboje z bajkowego ekranu” 16.03.2020, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00, 17.03.2020, wtorek, godz. 9.00 i 11.00.
 
 • Artystyczny Klub Rodzica
To cykl sobotnich spotkań dla rodziców z dziećmi w wieku 2-5 lat, w trakcie których mali uczestnicy odkrywają swoje pasje, przy okazji bawiąc się i ucząc. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.00 i trwają ok. 60 minutZajęcia – poza wycieczkami – są bezpłatne, ale ze względu na duże zainteresowanie, obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@gck.gdynia.pl. W mailu należy podać datę, wiek oraz imię i nazwisko dziecka.
   

Centrum Nauki Experyment

Najmłodsza grupa, czyli dzieci w wieku od 1 do 3 lat, bierze udział w Spotkaniach EXPERYMENCIAKÓWPodczas zajęć, odbywających się raz w miesiącu, maluchy rozwijają motorykę, sprawność językową, muzyczno-ruchową, czy też sensoryczną.

Nieco starsze dzieci, powyżej szóstego roku życia, mogą uczestniczyć w warsztatach rodziannych. To wydarzenie organizowane jest raz w miesiącu, w soboty i niedziele. Dzieci biorą udział w zajęciach razem ze swoimi opiekunami, wspólnie wykonując doświadczenia i naukowe eksperymenty.

Dla dzieci w wieku 6-12 lat są przygotowane dwa projekty edukacyjne, które poszerzą wiedzę, rozwiną pasje i wzbudzą zainteresowanie światem:

Akademia EXPERYMENTU – skierowana do rodzin, to comiesięczne spotkania z ludźmi nauki, artystami, podróżnikami, pasjonatami, którzy prezentują różne tematy w niezwykle przyjemnej formie interaktywnych wykładów,
 
Polska Akademia Dzieci - skierowana do grup szkolnych, które przyjeżdżają do Experymentu wraz z nauczycielami. Swoje wykłady prezentują tu nie tylko dorośli, ale też dzieci pełne pasji.

Wyjątkową część oferty Experymentu stanowią również popularnonaukowe warsztaty okolicznościowe. To okazja dla dzieci na spędzenie niesamowitych, naukowych urodzin, imienin lub innego jubileuszu, odkrywając tajniki przeróżnych dziedzin nauki.
Bardzo szeroka jest również oferta edukacyjna skierowana do grup szkolnych. Zajęcia organizowane w gdyńskim Centrum przyciągają w czasie semestru setki uczniów w każdym wieku. Co ważne, poszczególne warsztaty są dostosowane do danej grupy, dlatego na zajęciach w Experymencie doskonale bawią się (i uczą!) przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ale również uczniowie placówek ponadpodstawowych.
   

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo w Gdyni” w drugi tydzień ferii zaprasza na zajęcia i warsztaty edukacyjne (konieczna rezerwacja).
Do końca lutego co dwa tygodnie niedzielne spotkania z ornitologami – Akcja Karmnik, najbliższe spotkanie - 26 stycznia. Od pierwszej niedzieli kwietnia do końca września odbywać się będą też Ogrodowe Niedziele w Leśnym Ogrodzie.
 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się