Projekt #mamamorze - inicjatywa uczniów gdyńskiego liceum

Opublikowano czwartek, 30 kwietnia 2020, ostatnia aktualizacja czwartek, 30 kwietnia 2020 17:53:33

Projekt #mamamorze to inicjatywa stworzona dzięki olimpiadzie Zwolnionych z Teorii. Marta Dołębska, Julia Wróblewska, Paula Wołkowska, Maja Bińkowska, Maciej Głogowski i Michał Śliwiński są grupą przyjaciół z III LO w Gdyni, którzy postanowili przeprowadzić kampanię społeczną. Chcą wesprzeć mamy w łączeniu macierzyństwa z czasem dla siebie oraz własnymi, nie zawsze powiązanymi z rolą rodzica celami.

W swojej kampanii chcą pokazywać, że każda Mama w wirze codziennych obowiązków może znaleźć czas dla siebie, na swój rozwój oraz odpoczynek. Chcą zwiększać świadomość mam jak i ich otoczenia, na temat przepracowania, przeciążenia i presji społecznej, pod którą żyje wiele Mam. Z ich perpsektywy stereotyp bycia idealną Matką często powoduje frustracje. Próby poświęcenia czasu na swoje potrzeby wiążą się z poczuciem winy i krytyką społeczną, z którą ciężko poradzić sobie w pojedynkę. Zależy im, aby praca Mamy była postrzegana jako równie wartościowa, jak pozostałej części społeczeństwa, mimo, że nie jest płatna.

Młodzież chciałaby, żeby każda Mama miała prawo do urlopu od obowiązków i czasu dla siebie. Ich działaniami pragną inspirować Mamy do działania, sygnalizowania swoich potrzeb akceptacji i samorealizacji oraz wzajemnego wsparcia. Kampanię realizują za pomocą aktywnej działalności w mediach społecznościowych - Facebooku, Instagramie i Youtubie. Publikują tam informacje dotyczące samego problemu społecznego, ale także liczne wywiady, również w formie podcastów, przeprowadzone z lokalnymi, inspirującymi Mamami, które łączą macierzyństwo z pasją i dzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami oraz sposobami na organizację pracy i czasu. - tak opisują swój projekt 

 

Projekt otrzymał Honorowy Patronat Miasta Gdyni a slogan “#mamamorze” zawisnął w oknie budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego

 

Szczegóły projektu oraz liczne wywiady znajdziecie Państwo na stronie: https://www.facebook.com/mamamorze/ 

 

Jedną z osób z którymi udało im się nawiązać współpracę była Pani Joanna Frejus. To psycholożka oraz założycielka Centrum Wsparcia Mamy, Taty i Dziecka w Łomiankach. Na co dzień zajmująca się bardzo ciekawym tematem - zdrowiem psychicznym w czasie ciąży i macierzyństwa. Zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań na temat psychologicznych aspektów macierzyństwa! W internecie znajdziecie ją pod nazwą @omatkodepresja.
Zachęcamy do przesłuchania wywiadu i pamiętajcie, #mamamorze!

 

 https://youtu.be/XemEfM-QFxA

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się