Niebieska Gdynia w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

Opublikowano poniedziałek, 31 marca 2014, ostatnia aktualizacja środa, 2 kwietnia 2014 11:14:51

„Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" - to światowa kampania na rzecz propagowania wiedzy o tej chorobie.

Niebieska Gdynia w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu


W ramach inicjatywy w dniu dzisiejszym setki obiektów na całym świecie zostaną podświetlone na kolor niebieski - w naszym mieście będzie to Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Iluminacja to gest solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm. Dodatkowo zachęcamy gdynian, aby założyli przynajmniej jeden element ubioru w niebieskim kolorze.

W ogólnoświatowej akcji, co roku udział biorą tak rozpoznawalne obiekty jak Empire State Building w Nowym Jorku, CN Tower w Toronto, figura Chrystusa z Rio de Janeiro, opera w Sydney czy Universal Studios w Hollywood i Orlando. W Polsce są to na przykład Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz most na Wiśle w Krakowie. Podświetlane są na niebiesko, co ma zwrócić uwagę społeczeństwa na coraz powszechniejszy problem autyzmu i brak wiedzy na temat choroby.

Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach w 48 krajach na świecie zmieniło na jeden dzień swój kolor.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. ONZ zwraca uwagę, że w ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie. Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm, z czego 2/3 to dzieci.

Problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, co łącznie daje grupę ok. 100 tys. osób. Liczba zachorowań stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Wczesna diagnoza, do 3 roku życia, i intensywna terapia są niezbędne, by osoby z autyzmem miały szansę na normalne życie.

Akcja organizowana przez Gdynię Rodzinną została zgłoszona na międzynarodowej stronie www.lightitupblue.org.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się