Wsparcie dla młodzieży w kryzysie psychicznym

Opublikowano poniedziałek, 2 listopada 2020, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 2 listopada 2020 09:39:30

Dwie grupy dla młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych właśnie inicjują działalność i czekają na osoby potrzebujące wsparcia. Udział w MasterClass i Open Space to dla młodych ludzi okazja do rozwinięcia się i nawiązania znajomości, ale też skorzystania ze wsparcia specjalistów.

Specjaliści pracujący z młodzieżą dotkniętą problemami psychicznymi od dawna wskazują na wielki problem, jakim jest mocno utrudniony dostęp do lekarzy psychiatrów. Wizyty u nich odbywają się zbyt rzadko, by mogły przynieść realny efekt.

Niestety, rośnie liczba młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Od dawna zwracamy uwagę na to, że aby skutecznie pomagać nie wystarczy sama tylko farmakologia – potrzebne jest regularne wsparcie specjalistów. By wspomóc niełatwy proces terapii, zdecydowaliśmy o zawiązaniu w Gdyni dwóch nowatorskich grup dla młodzieży zmagającej się z problemami psychicznymi – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Master Class to propozycja dla młodzieży, która z powodu trudności zdrowotnych uczy się w domu, a Open Space czeka na młodych ludzi korzystających z pomocy lekarza psychiatry. Uczestnicy pierwszej grupy będą mieli okazję m.in. do kontaktu z drugim człowiekiem, drugiej – do rozwinięcia posiadanych już umiejętności. Wszystko w bezpiecznych, kameralnych warunkach, pod okiem specjalistów m.in. z dziedziny psychologii, psychotraumatologii, pedagogiki czy teatrologii oraz sztuk plastycznych.

Zawiązanie obu grup to inicjatywa Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. – Każda z grup będzie liczyć do 10 osób, spotkania odbywać się będą w naszej siedzibie przy ul. Wejherowskiej 65 – dodaje Przemysław Lebiedziński, dyrektor ZPS. – Mamy kompetencje i warunki do tego, by stworzyć młodzieży bezpieczne miejsce. W sytuacji zmagania się  z kryzysem taka przestrzeń jest bardzo ważna. 
 
Master Class
To swobodna przestrzeń wymiany, w której pod okiem specjalistów uczestnicy mogą czerpać z własnego doświadczenia i nawiązywać przyjaźnie. Zajęcia tematyczne (m.in. z obszaru teatru, sztuk plastycznych i psychoedukacji) skoncentrowane będą na wspomaganiu kompetencji miękkich i umiejętności społecznych.

Bezpłatne spotkania przeznaczone są dla gdyńskiej młodzieży w wieku 14 – 18 lat, realizującej obowiązek szkolny w domu. Grupa liczy do 10 osób. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie Zespołu Placówek Specjalistycznych, ul. Wejherowska 65.

W pracy grupy kluczowe jest przeświadczenie, że każdy ma swój talent, czasem jeszcze nie odkryty – a do dalszego doskonalenia talentów i ich rozwoju potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem. W klasie Master Class młodzież realizująca obowiązek szkolny w warunkach domowych będzie miała szansę poznać swoje mocne strony i odnaleźć zasoby, których szkoła mogła nie zauważyć.

Spotkania w grupie to okazja do rozmowy, dzielenia się zainteresowaniami, wspólne pasje, rozrywka i zabawa. Grupa umożliwi rozwijanie potencjału nastolatków w obszarze kompetencji społecznych, wesprze ich w rozwijaniu własnych talentów i umiejętności. Program oferuje także możliwość pracy indywidualnej z młodzieżą oraz stworzenie grup samopomocowych i konsultacyjnych dla rodziców.

Osoby zainteresowane mogą dzwonić pod nr tel. 507 432 619 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00.

Klub Open Space
To nowa forma wsparcia dla gdyńskiej młodzieży korzystającej z pomocy lekarza psychiatry: zajęcia grupowe (dla 10 osób) w formie nienachalnej psychoedukacji, dostosowanej do wieku uczestników programu. Zajęcia tematyczne (artystyczne, teatralne, warsztaty z zakresu sztuk plastycznych) oraz spotkania indywidualne pomogą w ćwiczeniu kompetencji miękkich i umiejętności społecznych. Zespół specjalistów będzie towarzyszyć młodym ludziom w wychodzeniu z kryzysu.

Bezpłatne spotkania przeznaczone są dla gdyńskiej młodzieży w wieku 14 - 18 lat, korzystającej
ze wsparcia psychiatrycznego. Odbywać się będą w siedzibie Zespołu Placówek Specjalistycznych,
ul. Wejherowska 65.

Osoby zainteresowane mogą dzwonić pod nr tel. 507 432 619 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się