Profilaktyka leczenia nadwagi i otyłości u młodzieży

Opublikowano wtorek, 12 stycznia 2021, ostatnia aktualizacja wtorek, 12 stycznia 2021 13:27:33

W Gdyni rusza kolejna edycja programu polityki zdrowotnej „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2020 – 2021”.

Program jest skierowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do klas IV i VIII szkół podstawowych, zamieszkałych lub zameldowanych w Gdyni, z występującą nadwagą lub otyłością. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

W celu sprawdzenia czy dziecko kwalifikuje się do programu należy wypełnić anonimowy kwestionariusz online, „Ankieta oceny kondycji zdrowotnej dziecka”, znajdujący się na stronie Gdyńskiego Centrum Zdrowia www.zdrowie.gdynia.pl/ankieta-kzd/.
Jeżeli dziecko spełnia kryteria kwalifikacji do programu, nastąpi automatyczne przekierowanie do systemu elektronicznej rekrutacji. Podane w zgłoszeniu dane kontaktowe będą podstawą do zaproszenia na pierwsze spotkanie w ramach programu.

Program przyjęty uchwałą Rady Miasta, którego organizatorem jest Gdyński Samorząd, ma na celu pomóc dzieciom z nadwagą i otyłością oraz ich rodzinom uporać się z nadmierną masą ciała, zadbać o prawidłowy rozwój, a także zaprzyjaźnić się ze zdrowym stylem życia. Program jest bezpłatny dla uczestników, w całości finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

Program trwa 12 miesięcy i zakłada kompleksową opiekę nad dzieckiem ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością przez zespół specjalistów składający się z lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej. Oprócz pracy z dzieckiem, program uwzględnia aktywny udział rodzica/opiekuna, między innymi poprzez uczestnictwo w warsztatach, których celem jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych (dziecka jak i całej rodziny) oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania.

Podstawą w procesie zmiany nawyków i pracy z młodzieżą jest kompleksowe wsparcie, oparte na specjalistycznej wiedzy, ale również na empatii, zrozumieniu i zaufaniu. Takie podejście przyświecało kończącej się właśnie pierwszej edycji programu polityki zdrowotnej i zostało docenione przez uczestników, zarówno przez dzieci jak i ich rodziców.

Do programu można się zgłaszać najpóźniej do 15 stycznia 2021 roku.

Źródło: TUTAJ
wydarzenie fb: TUTAJ

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się