Nagrody Prezydenta RP z okazji 25-lecia Samorządności

Opublikowano środa, 11 marca 2015, ostatnia aktualizacja środa, 11 marca 2015 15:33:24

Michał Guć uhonorowany Nagrodą Obywatelską 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Wiceprezydent Gdyni wyróżnienie odebrał w poniedziałek 9 marca 2015 r. podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Nie ma lepszej szkoły postaw obywatelskich niż samorząd, niż zaangażowanie w pracę wspólną na rzecz rozwiązywania problemów całej wspólnoty - przekonywał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Nie ma takiego odznaczenia, którym można by w stopniu wystarczającym podziękować za dokonania w ramach całości samorządu polskiego, za znaczenie reformy samorządowej dla naszej polskiej wolności - dodał.
 
Bronisław Komorowski gratulował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wielki eksperyment, jakim była odbudowa samorządności nie tylko się udał, ale też został głęboko zaszczepiony w polskim społeczeństwie. Wskazywał, że samorządność jest w pełni akceptowana jako sposób funkcjonowania naszego państwa, także jako sposób relacji między władzą a społeczeństwem. 
 
Podczas wydarzenia, oprócz dyplomów Nagrody Obywatelskiej 25-lecia Samorządności wręczono także odznaczenia państwowe: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.
 
Wcieprezydent Gdyni Michał Guć uhonorowany Nagrodą Obywatelską 25-lecia SamorządnościMichał Guć, jako wiceprezydent ds. innowacji odpowiada między innymi za pozyskiwanie funduszy europejskich, współpracę z sektorem pozarządowym, rady dzielnic, budżet obywatelski, aktywizację i wsparcie seniorów, pomoc społeczne oraz programy rewitalizacji. Jest inicjatorem i autorem pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowego programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. To nowatorskie rozwiązanie, nazywane "modelem gdyńskim", zostało w 1995 roku nagrodzone w unijnym konkursie „Innowacje lokalne w gminach" i stało się wzorem dla wielu polskich miast. W 2009 roku gdyński Program Współpracy został nagrodzony w konkursie European Public Sector Award (Europejska Nagroda Sektora Publicznego). Jest laureatem nagród i wyróżnień przyznanych przez organizacje pozarządowe za działalność na rzecz sektora obywatelskiego (między innymi Ambasador SM oraz Polityk Przyjazny Osobom Bezdomnym). Za całokształt aktywności obywatelskiej Michał Guć został, jako pierwsza osoba w Polsce, uhonorowany Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za "wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej".

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, decyzją Prezydenta RP odznaczony w 2010 r. Złotym Krzyżem Zasługi.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się