Gdyńskie Centrum Filmowe

adres:
ul. Plac Grunwaldzki 2, 81-365 Gdynia
tel:
58 7818330, 58 66880
www:
gdynskiecentrumfilmowe.pl
Kino Studyjne: Warszawa, Goplana, Morskie Oko

Gdyńskie Centrum Filmowe dysponuje największym w regionie Kinem Studyjnym. Trzy sale mogą pomieścić 45, 96 i 227 widzów. Wyposażono je w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Ich symboliczne nazwy - Warszawa, Goplana i Morskie Oko - nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian. W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się część projekcji konkursowych, w tym pokazy prasowe.
 
Podstawa bieżącego repertuaru to kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. W Kinie Studyjnym GCF będzie można oglądać doceniane przez krytykę filmy fabularne, a także dokumentalne - polskie, europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie, anglosaskie. Wiele z nich trafia rzadko lub wcale na ekrany popularnych kin. Planowane są również pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.
 
Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Wspólnie z innymi gdyńskimi instytucjami kultury będzie organizować filmowe przeglądy tematyczne. Jest też tegorocznym gospodarzem Forum Wokół Kina, czyli cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.
 
GCF: edukacja dla profesjonalistów i entuzjastów

Już w październiku, po raz pierwszy w Gdyńskim Centrum Filmowym, nowy rok akademicki rozpocznie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych  i teoretycznych w jednym semestrze.
 
Kadrę profesorską stanowią najlepsi w Polsce wykładowcy sztuki filmowej, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy filmowi, montażyści, producenci i teoretycy filmu: Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, Filip Marczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar, Leszek Starzyński, Marcin Wrona.
 
Gdyńska Szkoła Filmowa, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, prowadzi również kierunek: Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. Obecnie trwa rekrutacja na studium: Producent form audiowizualnych. Filmy dyplomowe absolwentów otrzymały kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Są wśród nich „Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego, „Dzień babci" w reż. Miłosza Sakowskiego oraz „Olena" w reż. Elżbiety Benkowskiej, pierwszy krótkometrażowy film fabularny w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowano do konkursu głównego krótkich filmów w Cannes.
 
Działając w ramach GCF, Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze będzie wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.
 
Renomowane Pomorskie Warsztaty Filmowe odbywają się w Gdyni już od 2006 roku. Ich uczestnicy biorą udział w każdym z etapów powstawania sceny w filmie fabularnym, od pomysłu do postprodukcji. Gdyńskie Warsztaty Operatorskie, organizowane od 2012 roku, skupiają się na pracy operatora obrazu i jego roli na planie filmowym.
 
Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe skupią się na zagadnieniach konstruowania opowieści filmowej i budowy postaci, a także gatunkach i schematach dramaturgicznych. Szkolne Warsztaty Filmowe są propozycją dla młodzieży z wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni oraz Pomorza.
 
Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej to z kolei cykl pokazów filmowych oraz dyskusji z twórcami: reżyserem, operatorem, scenarzystą, aktorami. Organizowane od 2013 roku spotkania klubowe mają charakter warsztatowy. W trakcie rozmowy analizowane są wszystkie aspekty realizacji oraz produkcji omawianego filmu.
 
Wokół kina: galeria, księgarnia i jeszcze więcej

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która będzie prezentować najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Swoją działalność rozpocznie wystawą #IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można ją oglądać od 13 do 22 września.
 
Na miejscu do dyspozycji miłośników kina będzie również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata. Połączona z galerią księgarnia zaoferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach. Funkcje Gdyńskiego Centrum Filmowego, jako miejsca spotkań widzów i twórców, uzupełniają restauracja Vertigo i Kawiarnia Fabuła.
 
W ramach budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego powstały również parking podziemny oraz kolejka na Kamienną Górę. Zagospodarowano przestrzeń placu Grunwaldzkiego z muszlą koncertową. Realizacja całej inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu Miasta Gdyni oraz dofinansowaniu uzyskanemu od Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
 
We wszystkich  wydarzeniach, jakie zaplanowano w Gdyńskim Centrum Filmowym na okres od września do grudnia 2015 roku, łącznie może wziąć udział nawet 30 tysięcy osób: mieszkańców Gdyni i regionu oraz ludzi kina odwiedzających Pomorze.

Referat Relacji z Mediami, tel.: 58 66 88 203, e-mail: internet@gdynia.pl

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Opinie

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się