Szkoła Pływania AQUASWIM

adres:
ul. Armii Krajowej 22, 81-372 Gdynia
tel:
502-421-062
e-mail:
biuro@aquaswim.com.pl
www:
www.aquaswim.com.pl

Oferta dla dzieci

Nauka i doskonalenie pływania dla dzieci to nasza specjalność. Prowadzimy zajęcia z dziećmi już od wieku przedszkolnego ( od 4 latek ), gdzie zaczyna się właściwy proces nauki pływania, do momentu gdy dziecko zaczyna pływać wszystkimi stylami i przechodzi do etapu pływania sportowego.

Naukę pływania prowadzimy na poziomie czterech stopni zaawansowania:

  1. Dzieci początkujące
  2. Dzieci średniozaawansowane
  3. Dzieci zawansowane
  4. Pływanie sportowe

Zajęcia prowadzone są w grupach do 4 os./1 instruktora z dziećmi na etapie I – oswajanie z wodą, 4-6 w grupach średnio-zaawansowanych i 6-8 w grupach zaawansowanych. Na każdym etapie nauki stosowana jest indywidualizacja nauczania. Każdy z uczestników zajęć zostaje zakwalifikowany do grupy ćwiczebnej zgodnie z poziomem umiejetności. W miarę uzyskiwanych postępów następuje indywidualna kwalifikacja do grupy o wyższym poziomie zaawansowania.

Zdrowotne znaczenie pływania

Powszechnie uważa się, że pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów. I jest nim rzeczywiście, jeżeli uprawiający ten sport przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny.
Ruch w wodzie, z pokonywaniem znacznego jej oporu, harmonijnie kształtuje postawę ciała. Pływanie oraz całe środowisko wodne bardzo korzystnie wpływa na organizm ludzki. Jest traktowane jako umiejętność użytkowa, forma rekreacji ruchowej, dyscyplina sportowa oraz jako terapia ruchowa.
Pływanie przyczynia się w szczególności do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, lepszego wysklepienia klatki piersiowej, zwiększenia jej ruchomości oraz powiększenia pojemności płuc. Zaleca się je wszystkim, którzy mają wszelkiego rodzaju wady postawy, płaskostopie oraz cierpią z powodu nadwagi.

Zastosowanie poszczególnych technik pływania w korekcji wad postawy

Styl

Wykorzystanie

Klasyczny

Korekcja wad postawy zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – plecy wklęsłe, skoliozy lędźwiowe, kolana szpotawe, płaskostopie. Najbardziej korzystna jest faza poślizgu. Należy zwracać uwagę na prowadzenie rąk (dłoni i przedramion) blisko lustra wody. Elongacja kręgosłupa.

Grzbietowy

Korekcja wad zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – plecy wklęsłe, plecy okrągłe, plecy wklęsło-okrągłe, kolana koślawe, płaskostopie. Prowadzenie rąk nad i pod wodą bardzo korzystnie wpływa na korekcję wad postawy. Elongacja kręgosłupa.

Dowolny(kraul)

Korekcja wad postawy zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, koślawości kolan, płaskostopia. Sprzyja elongacji kręgosłupa. Ograniczona przydatność korekcyjna – wykorzystanie pracy nóg.

Motylkowy

Korekcja stopy płaskiej, kolan koślawych, kształtu lordozy lędźwiowej (u zawodowych pływaków), przodopochylenia miednicy. Bardzo ograniczona przydatność korekcyjna, wykorzystuje się jedynie pracę nóg.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: S. Owczarek. Korekcja wad postawy. Pływanie i ćwiczenia w wodzie. WSiP, Warszawa 1999

Środowisko wodne korzystnie wpływa na przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, ponieważ odciąża kręgosłup oraz sprzyja rozluźnianiu mięśni. Podczas pływania woda ujędrnia skórę. Taka forma ruchu nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również wspaniale działa na psychikę: odpręża i uspokaja.

Podczas pływania zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie i stawy, co umożliwia rozbudowanie gorsetu mięśniowego, który utrzymuje skorygowaną postawę. W środowisku wodnym nie występuje przeciążenie stawów, więc wszelkie ćwiczenia prowadzone w wodzie nie powodują żadnych kontuzji ani urazów. Zajęcia na pływalni cieszą się zwłaszcza wśród dzieci ogromnym powodzeniem, ponieważ są połączeniem przyjemności, jaką dają zabawy w wodzie z doskonaleniem umiejętności pływania i działaniem terapeutycznym – korekcja wad postawy, którego dzieci nie muszą dostrzegać. Ci, którzy pływają, mniej chorują oraz są uodpornieni na przeziębienia.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Opinie

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się