Gdyński Szlak Modernizmu

Opublikowano poniedziałek, 1 kwietnia 2013, ostatnia aktualizacja środa, 3 kwietnia 2013 02:49:57

Wpisane na listę zabytków Śródmieście Gdyni ukształtowało się w latach 30 XX wieku. W powstającym dopiero mieście powstawały unikatowe na skalę europejską budynki, których bryły przywodziły na myśl architekturę okrętową. Projektowano okrągłe okna, nawiązujące do okrętowych bulajów, owalne lub ostre bryły budynków, przypominające kadłuby statków, nadbudówki, których pierwowzorem był mostek kapitański, czy zewnętrzne schody jak statkowe trapy. Fenomen gdyńskiego modernizmu, do którego dziś próbują nawiązać budowniczowie nowoczesnych kamienic w pełni pojmą ci, którzy przemierzą szlak wytyczony między zabytkowymi obiektami.

Cztery trasy: 10 Lutego – Molo Południowe, Kamienna Góra, Świętojańska i Moderna Nieznana można przemierzać samodzielnie lub pod opieką przewodnika. W tym drugim przypadku poznanie szlaku oznacza także dotarcie do zazwyczaj ukrytych wnętrz i dusz kamienic czy budynków publicznych oraz wysłuchanie opowieści o historii miasta i portu – architektach, inżynierach, mieszkańcach czy spółkach gdyńskich.
Spacery po Gdyni i zwiedzanie najpiękniejszych oraz najciekawszych modernistycznych obiektów ułatwi także audio przewodnik z nagranymi opisami dwóch reprezentacyjnych tras – „Świętojańska" i „10 Lutego - Molo Południowe". Audio przewodnik nie tylko poprowadzi po najbardziej charakterystycznych zabytkach gdyńskiego modernizmu, jak słynne „domy - transatlantyki", przybliży także budynki mniej znane, ale wyróżniające się interesującą architekturą. Dzięki niemu można poznać fascynujące detale architektoniczne oglądanych kamienic i bez problemu odróżnić budynki w stylu umiarkowanego modernizmu od przykładów późnego funkcjonalizmu. Przedstawi również historie ich powstawania. Spacer z audio przewodnikiem to nie tylko propozycja dla turystów odwiedzających Gdynię, ale także dla mieszkańców pragnących lepiej poznać swoje miasto i pogłębić wiedzę o jego unikatowej architekturze. Audio przewodnik umożliwia samodzielne i dostosowane do własnych potrzeb zwiedzanie miasta, gdyż wędrówkę gdyńskimi ulicami można w każdym momencie przerwać i odpocząć w jednej z restauracji czy kawiarni leżących na Szlaku Modernizmu. Nagrania dostępne są w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.

Audio przewodnik można bezpłatnie wypożyczyć w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, konieczne jest uiszczenie kaucji zwrotnej. Jest łatwy, przyjazny w obsłudze i stanowi doskonałą pomoc w poznawaniu Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Więcej informacji: www.modernizmgdyni.pl

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się