Możliwości z korzystania bezpłatnych przejazdów dla obywateli ukraińskich.

Opublikowano wtorek, 8 marca 2022, ostatnia aktualizacja wtorek, 8 marca 2022 12:06:55

Możliwości z korzystania bezpłatnych przejazdów dla obywateli ukraińskich.

1. Komunikacja miejską na terenie Trójmiasta i okolic.
 
Do końca marca darmowe przejazdy komunikacją miejską zapewniają gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej: Gdynia, Gdańsk, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, gmina Kolbudy, gmina Kosakowo, gmina Luzino, gmina Pruszcz Gdański, gmina Szemud, gmina Wejherowo oraz gmina Żukowo.
Obywatele Ukrainy mogą również jeździć bezpłatnie pociągami PKP SKM Trójmiasto i Polregio. Wystarczy, że podczas kontroli okażą paszport lub inny dokument tożsamości.
 
2. Kolej
 
Polskie Koleje Państwowe zapewniają obywatelom Ukrainy bezpłatne przejazdy – w drugiej klasie pociągami TLK i IC PKP Intercity na terenie całego kraju. Darmowe podróże oferuje też część kolei regionalnych, m.in. Koleje Mazowieckie. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego ukraińskie obywatelstwo.
 
Z Gdyni do Berlina można bezpośrednio dojechać pociągiem Gedania. Kursuje on raz dziennie. Wyjazd z Gdyni codziennie o godz. 9.07. W pociągu należy okazać paszport, dowód tożsamości lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Przewóz rzeczy i zwierząt jest nieodpłatny i nielimitowany.
 
3. Prom – Strena Line
 
Obywatele Ukrainy mogą rezerwować darmowe bilety na wszystkie linie promowe Stena Line. Uchodźcy otrzymują rezerwacje na pierwszy dostępny rejs – w takim zakresie, na jaki pozwala bezpieczeństwo i pojemność jednostek.

Z Gdyni odpływają promy do szwedzkiej Karlskrony.
W poniedziałki, wtorki, środy, czwartki oraz weekendy statki wypływają dwa razy dziennie – o godz. 9.00 i 21.00. Natomiast w piątki tylko o godz. 19.30. Obywatele Ukrainy, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego transportu muszą posiadać ważny paszport i okazać go w porcie.
 
Bezpłatne bilety można rezerwować:
- dzwoniąc pod nr tel.: +48 58 660-92-00,
- udając się osobiście do kas w terminalu przy ul. Kwiatkowskiego 60 w Gdyni,
- można kontaktować się również z firmą Stena Line za pośrednictwem Facebooka.
 
 
4. Prom - Polferries
 
Polferries umożliwia obywatelom Ukrainy nieodpłatny przewóz.

W celu otrzymania bezpłatnego przejazdu należy skontaktować się z infolinią +48 22 230 2222 lub poprzez kontakt mailowy rezerwacje@polferries.pl.
 
Z Polski promy kursują na linii: 
- Gdańsk – Nynäshamn (Szwecja)
- Świnoujście – Ystad (Szwecja)
- Świnoujście – Kopenhaga (Dania) 
 
 
5. Samolot
 
WizzAir oferuje bezpłatne miejsca w dla ukraińskich uchodźców na wszystkich lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą (tj. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia). Bezpłatne miejsca i taryfy ratunkowe na innych kierunkach będą dostępne dla Ukraińców przez cały marzec.
 
Wizz Air deklaruje też pomoc osobom, które znalazły się z powodu migracji w innych miejscach niż docelowe. Dla nich linia przygotowała ofertę ratunkową w wysokości 29,99 euro na wszystkie inne loty (z wyłączeniem ZEA, Islandii i Wysp Kanaryjskich), a także w wysokości 69,99 euro na loty do ZAE, Islandii i na Wyspy Kanaryjskie. 
 
Aby zarezerwować bilet należy wejść na stronię: https://wizzair.com/#/rescue.
 
Podczas rezerwacji oraz odprawy pasażerowie należy okazać ważny ukraiński paszport/numer dowodu osobistego.
 
 
6. Autostrada
 
Gdańsk Transport Company S.A. wspólnie z Intertoll Polska S.A. wprowadzają bezpłatne przejazdy AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną w Ukrainie. GTC i Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych od północy dnia 1 marca 2022 r. do odwołania.  
 
Jakie są zasady przejazdu?
- wjeżdżając na autostradę A1 kierowca pobiera bilet
- zjeżdżając z autostrady A1 przekazuje bilet inkasentowi
- inkasent po rozpoznaniu ukraińskich tablic rejestracyjnych (lub gdy kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta) - podnosi szlaban.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się