Co latarnia widziała



Tym razem bohaterem bajki pt. „Co latarnia widziała...” została oksywska latarnia morska, która dokładnie 140 lat temu rozbłysła po raz pierwszy.

O autorkach:
Małgorzata Jarocka - gdynianka, autorka ilustracji, plakatów ale przede wszystkim mama. Na co dzień zachwyca się światem i tym zachwytem zaraża uczniów w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie.
Joanna Nurowska - gdynianka od urodzenia, autorka pięknych grafik. Uprawia linoryt jak niektórzy kwiaty. Lubi podróże i kolor. Zawodowo nauczyciel w Zespole Szkół Plastyczych w Gdyni Orłowie. Mama dwóch synów.

Autorką pomysłu na temat książeczki i kierownikiem projektu jest Beata Szadziul, a produkcją koordynowała Justyna Śliwicka.

Relacja filmowa ze spotkania promocyjnego, które odbyło się 1 października 2017 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 

Latarnia Oksywska

Latarnia Oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1877 roku – 140 lat temu. Zbudowana została na potrzeby statków, które szukały schronienia przed północnymi i zachodnimi sztormami za Półwyspem Helskim. Latarnia morska na Oksywiu była w owym okresie najmniejszą polską latarnią morską.

Ośmiokątna wieża latarni przylegała do jednopiętrowego budynku, w którym mieszkał latarnik. Wysokość wieży wynosiła 10,6 m. , a światło znajdowało się 46,5 metra nad ...poziomem morza. Wewnątrz laterny znajdował się Aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych. Latarnia na początku emitowała białe, światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich. Pod koniec funkcjonowania, w 1932 roku, zastąpiono je światłami: czerwonym od strony lądu i białym od strony morza - widocznym przy dobrej pogodzie z odległości 17 mil morskich, które świeciły przez 15 sekund.
Niewielki statek z Pucka zawijał do drewnianego pomostu niedaleko latarni przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny.

Oksywska latarnia została wyłączona we wrześniu 1933 roku, gdyż dostatecznie spełniały swoją funkcję światła nawigacyjne naprowadzające na gdyński port. Została zniszczona na początku II wojny światowej, w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku.

Na terenie Cmentarza Marynarki Wojennej w miejscu gdzie niegdyś stała latarnia morska 1 listopada jest obelisk będący miniaturą dawnej latarni.

Paszport Miłośnika Latarń Morskich
Paszport Miłośnika Latarń Morskich zawierający: Regulamin Odznaki BLIZA, wykaz latarń morskich polskiego wybrzeża, udostępnionych do zwiedzania oraz druki wniosków o przyznanie Odznaki BLIZA, można nabyć w latarniach Stilo, Rozewie, Hel, Krynica Morska, Gdańsk – Nowy Port, Kołobrzeg. Wnioski przyjmuje i przyznaną Odznakę "BLIZA" odsyła, na swój koszt Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, 80-751 Gdańsk ul. Ołowianka 9-13 wraz z legitymacją oraz „Paszportem”.
http://www.tpnmm.pl/dodatki/bliza.html