Klub Rodzica Naturalnie Leśny

adres:
ul. aleja Piłsudskiego 30, Gdynia
tel:
784 550 847
e-mail:
fundacja@matkanatura.org.pl
www:
www.facebook.com/fundacjamatkanatura/
Gdynia to miasto z ogromnym potencjałem dla mieszkańców. Z jednej strony dobra infrastruktura miasta i jego zasoby, z drugiej potencjał ekologiczny – bliskość lasu i przestrzeni zielonych oraz potencjał budowania oferty dzielnicy dla mieszkańców.
Notujemy stały wzrost liczby rodzin z dziećmi w Gdyni, regularnie pojawiają się inicjatywy skierowane do tej grupy. W ramach FIO Fundacja Matka Natura organiowała latem spotkania leśne dla rodzin oraz pikniki w parkach. Klub Naturalnie Leśny będzie kontynuował ideę i założenia spotkań. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest wspieranie budowania lokalnej społeczności integrację rodzin, poprzez wspieranie budowania relacji w rodzinach i promowanie zdrowia- aktywności dla rodziny przez czas spędzany w otoczeniu przyrody.
Cykl spotkań realizowany będzie w trybie edukacji outdoorowej. Kontakt z przyrodą ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Najnowsze badania opisują zbawienny wpływ przyrody na człowieka, od niemowlaków po seniorów. Wpływ przyrody wykracza daleko poza sprawność fizyczną, obejmuje swym działaniem rozwój i zdrowie w obszarach: intelektualnym, emocjonalnym, a także świadomość
ekologiczną i podstawowe zasady moralne. Na co dzień wiele osób zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi, co gorsza dotykają one również dzieci. Wśród najmłodszych również obserwuje się coraz więcej zaburzeń o naturze neurobiologicznej, np. ADHD, zaburzenia
integracji sensorycznej i biologicznej, np. nadwaga. Badania pokazują, że przebywanie blisko przyrody może znacznie poprawić zdrowie osób dorosłych i dzieci. W przypadku osób dorosłych rozwija się również nurt ekopsychologii, kolejne badania wykazują, że
przebywanie w przyrodzie redukuje stres i zaburzenia depresyjne (np. badania w Japonii shirin yoku- leśna kąpiel).

GRUPA ODBIORCÓW
Rodziny z dziećmi (Dziadkowie, krewni, rodzice- opiekunowie, dzieci). Rodziny z całej Gdyni. Zajęcia są bezpłatne.

Animacje i zajęcia obejmować będą działania wpierające cele przedsięwzięcia, bazować będą na roli zabawy w edukacji oraz edukacji przygody (inspiracje walfdorfowskie i pedagogiki montesorii) , np:
1. Wspieranie integracji sensorycznej przez zabawy ruchowe w przyrodzie (z uwzględnieniem możliwości i korzyści ćwiczeń integracji sensorycznej dla dzieci z niepełnosprawnością)
2. Wspieranie motoryki małej i dużej u dzieci przez zabawy z wykorzystaniem naturalnych elementów lasu
3. Zabawy sensoplastyczne wspierające rozwój u dzieci oraz będące arteterapią dla dorosłych
4. Zajęcia edukacyjne- wspólne poznawanie przyrody
5. Zajęcia budujące relacje w rodzinie, wspierające komunikację i poznawanie się.

Spotkania odbywają się w plenerze w miesiącach letnich, a w okresie chłodniejszym każda 3 niedziela miesiąca w Ciucubabka Cafe, al. Piłduskiego 30 w Gdyni.
 

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Opinie

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się