Bank mleka

Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Pokarm matki jest naturalny, a jego skład zapewnia dziecku prawidłowy wzrost, odpowiedni stan odżywienia i rozwój intelektualny. Działa też długofalowo – pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka w kolejnych latach życia. Mleko matki skuteczniej chroni dziecko przed wieloma chorobami infekcyjnymi (głównie chorobami układu pokarmowego, dróg oddechowych oraz dróg moczowych), a także chorobami cywilizacyjnymi (m. in. chorobami serca, chorobami naczyń krwionośnych, uczuleniami i chorobami alergicznymi, cukrzycą typu I i II, nadwagą i otyłością czy chorobami nowotworowymi). Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko wystąpienia wad zgryzu i mowy.

Ten sposób karmienia niesie za sobą także wiele korzyści dla zdrowia matki. Dzięki niemu kobieta nawiązuje więź ze swoim dzieckiem, zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych, a także sprawia, że szybciej traci dodatkowe kilogramy zgromadzone podczas ciąży. Oprócz tych potwierdzonych naukowo korzyści, warto zwrócić uwagę, że karmienie piersią jest wygodne i tańsze.

Zdarza się, że z różnych względów świeżo upieczona mama nie może dać noworodkowi swojego naturalnego pokarmu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki mleka, których głównym celem jest zapewnienie dostępu noworodkom do odżywiania mlekiem kobiecym.

W Gdyni Bank Mleka Kobiecego funkcjonuje w Szpitalu Morskim im. PCK, przy ul. Huzarskiej 1.

Kobiecy pokarm traktowany jest jak lekarstwo. Nie chodzi tylko o jego dobroczynne właściwości, ale także o sposób jego dystrybuowania – mleko jest wydawane na receptę. Wystawia ją lekarz opiekujący się dzieckiem w szpitalu. Następnie recepta trafia do banku, gdzie koordynator do spraw laktacji przygotowuje odpowiednią partię mleka. Przygotowany pokarm przekazywany jest kurierowi i przewożony do podmiotu, który zgłosił zapotrzebowanie. Koordynatorem do spraw laktacji w gdyńskim Banku Mleka jest pani Ewa Borowska, która czuwa nad procedurą zabezpieczania mleka dla potrzebujących dzieci, rozmawia z kobietami, które chcą zostać dawczyniami, a także przygotowuje odpowiednie partie do wysyłki kurierowi.

Rekrutacja na dawczynię przebiega w kilku etapach. Rozmowa z koordynatorem Banku Mleka o stanie zdrowia i laktacji jest pierwszym z nich. Kolejnym jest konsultacja lekarza, który zbiera wywiad i zleca badania kwalifikujące. Wszystko dzieje się w ciągu jednego dnia. Konsultacje i badania są bezpłatne.

Mleko dawczyń jest bezpieczne, przechodzi szereg badań, jego stan jest na bieżąco monitorowany przez wykwalifikowany personel. Mama, której dziecko ma otrzymać mleko z banku jest o tym wcześniej informowana i musi wyrazić na to pisemną zgodę.

Obecnie w gdyńskim Banku Mleka Kobiecego znajduje się ponad sto litrów mleka. Od momentu otwarcia banku zarejestrowanych zostało 61 dawczyń. Warto dodać, że coraz więcej młodych mam pragnie dzielić się z potrzebującymi swoim naturalnym pokarmem.

Panie, które chciałyby zostać Honorowymi Dawczyniami Mleka Kobiecego więcej informacji znajdą na stronie internetowej Banku: www.szpitalepomorskie.eu (zakładka ABC PACJENTA).

Możliwy jest także kontakt:

  • Telefoniczny: 58 72 60 138, 58 72 60 494
  • Mailowy: bankmleka@szpitalepomorskie.eu